Naturalna witamina C

Witamina C


Odkrycie witamin mogłoby służyć jako fascynujący temat do napisania powieści. Dzisiaj trudno już sobie wyobrazić, że to właśnie brak witaminy C doprowadził do szkorbutu i śmierci tysięcy ludzi. Choroba ta była koszmarem nie tylko marynarzy, lecz również tych, którzy żyli w ubóstwie lub byli ofiarami klęski żywiołowej. Kiedy w 1933 r. dwóch angielskich naukowców - Hawort i Hirst - oraz niemiecki chemik Michaeel odkryli skład chemiczny witaminy C, nazwali ją kwasem askorbinowym (dosłownie: wolnym od szkorbutu).

Mówiąc o witaminie C, można by jeszcze przytoczyć wiele nazwisk, ale przede wszystkim należy wspomnieć o Albercie Szentgyörgyi. Ten węgierski naukowiec, laureat nagrody Nobla, podczas badań prowadzonych nad procesem oddychania komórek roślinnych odkrył pewną dziwną, jeszcze nie skatalogowaną substancję. Tym samym uczynił decydujący krok w kierunku udowodnienia, że właśnie chodzi o poszukiwaną witaminę C. A że jego gabinet znajdował się w Szegedzie, w samym środku jednego z największych regionów uprawy papryki, nie wytrzymał, by nie sprawdzić, czy nie znajdzie kwasu askorbinowego w papryce.


Wynik był oszałamiający!


Z przebadanej papryki w ilości 2000 kilogramów uzyskał pół kilograma witaminy - ilość znacznie większą niż z innych roślin.


A teraz przejdźmy z przeszłości do przyszłości.


Dzisiaj już prawie wszyscy wiedzą, co to jest witamina C. Obecnie szkorbut nie jest już dla nas żadnym niebezpieczeństwem, bo marynarze wiedzą, co powinni ze sobą zabrać w długie podróże. Chociaż niedożywienie nie jest problemem naszej epoki, to jednak musimy liczyć się (i to raczej z naszej winy) ze skutkami niewłaściwej diety. W efekcie pojawiają się "„epidemie"” nowoczesnego społeczeństwa - osteoporoza, wysoki poziom cholesterolu, anemia, otyłość, osłabienie odporności organizmu, duża liczba chorób układu krążenia.


A co ma z tym wspólnego witamina C?


Bardzo dużo! Ponieważ jedną z przyczyn powstania wyżej wymienionych chorób jest właśnie niedobór witaminy C (oprócz niedoboru wielu innych witamin i składników mineralnych). Nie przypadkowo mówi się, że witamina C stanowi fundament zdrowego organizmu.
 

Za transport substancji odżywczych i tlenu do każdej komórki jest m.in. odpowiedzialny układ naczyń krwionośnych. Zdrowe naczynia są mocne, jednocześnie elastyczne, drożne, o gładkiej wewnętrznej ścianie, pozbawione zmian miażdżycowych. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa witamina C, ponieważ bierze udział w wytwarzaniu elastyny i kolagenu (są potrzebne, by naczynia były mocne i elastyczne), jednocześnie oczyszcza wewnętrzną ścianę naczyń. Przyspiesza spalanie tłuszczy i jednocześnie wspiera przekształcanie, znajdującego się w wątrobie cholesterolu w kwasy żółciowe. Chroni nasze naczynia, wobec tego i nasze serce, gdyż jest silnym antyoksydantem. Pozytywne działanie witaminy C wcale na tym jeszcze się nie kończy. Badania naukowe udowadniają, że witamina C blokuje powstawanie nitrozaminów, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu komórek nowotworowych. Wspiera produkcję hemoglobiny i czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Poprawiając wchłanianie żelaza w układzie pokarmowym, odgrywa ogromną rolę w profilaktyce i leczeniu anemii, wywołanej niedoborem żelaza. Należy wspomnieć jeszcze o jej wspaniałej roli we wzmacnianiu systemu immunologicznego i łagodzeniu alergii.


Jest jednak mały kłopot! Witamina C może spełnić wymienione funkcje jedynie w przypadku, gdy jest jej odpowiednia ilość w organizmie! Udowodniono już, że pomimo naszych najlepszych starań zmierzających do racjonalnego ożywiania, nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym komórkom wystarczającej ilości witaminy C. Przyczyną jest nie tylko uboga w składniki odżywcze gleba, obróbka artykułów żywnościowych czy ich przechowywanie, lecz również nasz styl życia.

Możemy tu wymienić kilka czynników, które dosłownie likwidują molekuły witaminy C w naszym organizmie: stres, palenie tytoniu, alkohol, leki, nadmierny wysiłek fizyczny, klimakterium, nawracające infekcje (zwłaszcza przebiegające z gorączką), ciąża i okres karmienia, wiek powyżej 55 roku życia oraz szereg jeszcze innych.

Biorąc pod uwagę podstawową cechę witaminy C (rozpuszczalność w wodzie), tylko produkty wytwarzane w oparciu o najnowocześniejszą technologię - timed release (stopniowe i rozciągnięte w czasie wchłanianie), są w stanie zapewnić odpowiedni poziom witamin w organizmie. Firma CaliVita® International oferuje właśnie takie suplementy żywieniowe: C-1000, C-500. Nie zapomina również o dzieciach - dla najmłodszego pokolenia oferuje tabletki w kształcie zwierząt o nazwie Lion Kids.

dr Melita Hromadova

Źródło:CaliNews nr 1, styczeń 2004.

 (C)EL – ZDROWIE!

piasekWitamina C to jedna z najlepiej poznanych substancji odżywczych. W odróżnieniu od większości zwierząt, człowiek nie potrafi samodzielnie jej wytwarzać. Należy więc regularnie dostarczać ją z pożywieniem lub w postaci suplementów. Jest niezwykle wrażliwa na działanie światła, wysokiej temperatury i wilgoci - przeciętne straty witaminy C spowodowane obróbką termiczną mogą sięgać od 40 do 70%. Przetrzymywanie już ugotowanych potraw w podwyższonej temperaturze lub ich przechowywanie w lodówce do następnego dnia może jeszcze obniżyć jej zawartość o 60-80%. Jak każda witamina rozpuszczalna w wodzie, nie jest magazynowana w organizmie, dlatego jej nadmiar w ciągu kilku godzin - a przy obciążeniu fizycznym jeszcze szybciej - zostaje wydalony z organizmu. Dzięki nowoczesnym metodom produkcji istnieją już preparaty o przedłużonym działaniu (TR - timed release), zapewniające stopniowe wchłanianie do krwi i stały poziom witaminy C w organizmie.

Witamina C pełni w ustroju niezwykle ważne funkcje:

  • wzmacnia system immunologiczny - w efekcie chroni przed infekcjami, skraca czas ich trwania oraz łagodzi ich przebieg;
  • odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych ;
  • uczestniczy w tworzeniu kolagenu, kości i chrząstek, w efekcie przyspiesza gojenie ran i oparzeń;
  • chroni przed skutkami przewlekłego stresu;
  • pomaga we wchłanianiu żelaza, a ponadto, wraz z kwasem foliowym i witaminą B12, pobudza dojrzewanie krwinek czerwonych;
  • jest niezbędna w profilaktyce chorób układu krążenia: zapewnia prawidłową budowę naczyń krwionośnych, obniża stężenie cholesterolu we krwi i neutralizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników;
  • blokuje powstawanie nitrozamin, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu komórek nowotworowych.


Obecnie w Polsce bardzo rzadko obserwuje się klasyczne niedobory witaminy C w postaci szkorbutu. Jednak niedostateczne spożycie tej substancji jest powszechne w naszej populacji, szczególnie w porze zimowo-wiosennej, gdy wybór produktów zawierających tę witaminę jest ograniczony, a jej zawartość niska. W przyrodzie witamina C występuje w połączeniu z kompleksem bioflawonoidów, które nasilają jej działanie w organizmie. Z tego powodu w nowoczesnych preparatach, obok witaminy C naturalnego pochodzenia, znajdują się także bioflawonoidy. Działanie obu składników jest bardziej skuteczne, kiedy są przyjmowane łącznie. Bioflawonoidy nie są witaminami, ale potocznie nazywane są witaminą P. Stanowią grupę naturalnych antyoksydantów, niezwykle rozpowszechnionych w świecie roślinnym. Udowodniono ich pozytywny wpływ na pracę serca. Obniżają poziom cholesterolu w osoczu, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, przyspieszają gojenie ran i owrzodzeń w przebiegu żylaków. To nie koniec ich niezwykłych właściwości - działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Niektóre z nich chronią organizm przed szkodliwym wpływem pierwiastków promieniotwórczych oraz w przypadku nadmiernego nasłonecznienia skóry.

lek. med. Małgorzata Miktus, źródło: CaliNews, wrzesień 2005.

 Dlaczego tak ważne jest uzupełnianie diety dzieci preparatami witaminowymi?


rodziceWiek dziecięcy ma swoje specyficzne cechy. To w tym okresie następuje gwałtowny wzrost i rozwój, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i umysłowej. Wymaga to systematycznego dostarczenia wszystkich niezbędnych do tego substancji odżywczych w odpowiednich ilościach. Wśród witamin przede wszystkim należy wymienić witaminę C i E oraz beta-karoten, które będąc silnymi antyoksydantami, chronią młody organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Witamina C - wraz z witaminą E - jest niezbędna do prawidłowego rozwoju wszystkich tkanek, a zwłaszcza mocnych kości, zębów, chrząstek oraz ścięgien. Gwarantują elastyczny układ naczyń krwionośnych, który rozwija się wraz z innymi tkankami. Wspiera wchłanianie ważnych składników mineralnych, takich jak np. wapń i żelazo. Obecnie stawiamy naszym dzieciom coraz bardziej wygórowane wymagania. Aby im sprostać, dzieci muszą otrzymać wszystkie substancje odżywcze. Z kolei zanieczyszczone powietrze i inne czynniki cywilizacyjne wcale nam tego nie ułatwiają. W dodatku u dzieci często stosuje się antybiotyki oraz środki przeciwgorączkowe. Obie grupy leków obniżają poziom witaminy C.

Wiele dzieci jest uczulonych na pewne gatunki cytrusów, a ponadto często odmawiają jedzenia owoców, bogatych w tę witaminę. W tej sytuacji, właściwym rozwiązaniem jest Lion Kids, który uwzględnia wszystkie te okoliczności. Oprócz witamin, dostarcza do organizmu dzieci całą gamę potrzebnych im składników mineralnych, zapewniając w ten sposób odpowiedni wzrost. Codzienna dieta dzieci nie zawiera ich w wystarczających ilościach. Udowodniono np., że niedostateczne dostarczanie wapnia i magnezu zwiększa niebezpieczeństwo osteoporozy w wieku dorosłym. Powszechnie wiadomo, że układ nerwowy jest wrażliwy na brak witamin z grupy B i magnezu. Jego niedobór negatywnie wpływa na stabilność układu nerwowego w przyszłości. Ponadto witaminy chronią organizm dzieci przed negatywnymi skutkami stresów. Niestety, na sytuacje stresowe dzieci reagują z większą wrażliwością, nawet jeśli nie zdają sobie z tego sprawy, niż dorośli. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że dziecko jest nadaktywne. W takich przypadkach przeważnie chodzi o dzieci, których układ nerwowy jest nadmiernie obciążony obowiązkami szkolnymi i pozaszkolnymi. Nowoczesny styl życia rodziny, która spotyka się zwykle tylko wieczorem sprawia, że nawet najbardziej opiekuńczy rodzic z trudem jest w stanie uzupełnić wszystkie niedobory składników odżywczych powstające w ciągu dnia. Wzrost zachorowań i często z tego powodu stosowane leczenie antybiotykami, niekorzystnie wpływają na system immunologiczny. Powszechnie wiadomo, że w poprawianiu odporności, kluczową rolę odgrywa cynk i selen. Doskonałej jakości suplement żywnościowy Lion Kids zawiera te składniki w odpowiedniej ilości, w postaci najbardziej przystępnej dla organizmu. Preparat z figurką lwa jest dostępny o smaku owoców tropikalnych. Nie zawiera cukru, sztucznych barwników i konserwantów.

Stosowanie preparatu zaleca się od siódmego roku życia, ale jeżeli młodszy braciszek z utęsknieniem będzie patrzył na figurki zwierząt, a ma już zęby, nie obawiajmy się go poczęstować! Możemy zrobić frajdę dzieciom, a ta radość odwzajemnia się wtedy, gdy spojrzymy na wesołe dzieciaki tryskające zdrowiem fizycznym i psychicznym, które tak samo uwielbiają się bawić jak lwiątka!

dr Melita Hromadova

Źródło: CaliNews nr 1, styczeń 2004.