Kwas elagowy

 

Czy wiesz, że...

 

,,Badania przeprowadzone w Korei Południowej dowodzą, że kwas elagowy zawarty w niektórych owocach chroni skórę przed powstawaniem zmarszczek i przyspiesza odbudowę uszkodzeń w wyniku oparzeń słonecznych.

 

Małe owoce, takie jak: granaty, maliny, truskawki a także żurawiny, znane są ze swoich właściwości odżywczych.

 

Badacze z Korei przeprowadzili badania nad wpływem kwasu elagowego – przeciwutleniacza zawartego w tych owocach – na kondycję skóry bezwłosych myszy, poddanych silnemu działaniu promieni ultrafioletowych.


Ten gatunek myszy często wykorzystywany jest do badań dermatologicznych ze względu na podobieństwo ich skóry do ludzkiej. W eksperymencie przez okres ośmiu tygodni trzy razy w tygodniu poddawano myszy promieniowaniu ultrafioletowemu. Stopień promieniowania był na tyle duży, że na skórze ludzkiej wywołałby oparzenia i uszkodzenia. Połowie myszy codziennie aplikowano kwas elagowy.

 
U zwierząt, których nie chroniono preparatem z kwasem elagowym, rozwinęły się zmarszczki oraz zgrubienia skóry, będące oznaką poparzenia słonecznego. Skóra myszy, którym aplikowano preparat, była zdrowsza i miała mniej zmarszczek.


W komórkach skóry ludzkiej kwas elagowy chroni przed promieniowaniem UV na dwa sposoby: zapobiega niszczeniu kolagenu zawartego w skórze oraz chroni przed rozwojem stanów zapalnych’’.

 

Źródło: ,,Owoce chronią przed oparzeniami’’, http://medycyna24.pl/kategoria/kwas-elagowy

________________________________________

 

Przypominamy, że kwas elagowy występuje w produktach: Xantho PLUS i Smokerade, które przeznaczone są dla osób dorosłych w celu uzupełnienia codziennej diety w składniki o działaniu antyoksydacyjnym.

 

xanthoplus