E.coli na celowniku


Wakacyjne infekcje i zatrucia pokarmowe – E.coli na celowniku.

 

Okres letni to szansa, by odzyskać nadwątlone siły i witalność oraz „naładować baterie” na następny rok. Należy jednak być ostrożnym w przypadku żywności, którą spożywamy, gdyż zatrucia i infekcje wywołane przez nią pojawiają się częściej latem i mogą prowadzić do chorób.

 

Dolegliwością, na którą skarżą się turyści, jest biegunka podróżnych. To zespół objawowy często występujący podczas podróży do innych stref klimatycznych. Może zostać wywołana przez wiele różnych czynników, np. kontakt z zakażoną wodą, spożywanie miejscowych pokarmów, przypraw, nieodpowiednie warunki sanitarno-higieniczne.

 

Biegunka jest najczęściej wywoływana przez szczepy pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) – gram ujemna bakteria, należąca do rodziny Enterobacteriaceae. Trwa kilkanaście godzin do kilku dni. Według różnych źródeł biegunka występuje nawet u 20 do 50% podróżujących.

 

Podstawowym zaleceniem profilaktycznym jest ścisłe przestrzeganie higieny osobistej.

Do spożycia należy kupować tylko wodę butelkowaną, nie zamawiać napojów z lodem, który może być i zazwyczaj jest robiony z „wody z kranu". Należy unikać potraw, które po przygotowaniu były długo przechowywane poza lodówką.

Szczególnie warto unikać miejscowych potraw z mięsa, owoców morza lub jaj, które nie były wystarczająco mocno wysmażone. W miarę bezpiecznie można jeść owoce i warzywa, które przed spożyciem można obrać ze skórki lub z łupiny. Szczególnie starannie należy myć lub obierać warzywa gruntowe.

 

Przed wyjazdem warto świadomie przygotować się na podróż: poszukać informacji na temat warunków panujących w danym kraju, jak również uzupełnić dietę w probiotyki – żywe, przyjazne bakterie, stanowiące naturalną mikroflorę jelitową człowieka, dodawane do żywności w celu wywołania korzystnej równowagi mikrobiologicznej w organizmie. Wzmacniają aktywność układu immunologicznego (ok. 80% wszystkich komórek immunologicznych organizmu znajduje się w błonie śluzowej jelit).

 

Przyczyną zakażenia Escherichia coli może być spożywanie zanieczyszczonej wody pitnej, zanieczyszczonego mięsa (np. niedopieczonego), niepasteryzowanego mleka i jogurtów, majonezu, a także sałaty, owoców oraz innych surowych pokarmów, które nie zostały właściwie umyte.

 

Lato sprzyja rozwojowi bakterii. Aby ustrzec się przed problemami wywołanymi przez bakterie, należy:

 

  • utrzymywać czystość, przede wszystkim myć starannie ręce;
  • dokładnie gotować potrawy (Escherichia coli ginie w temperaturze 70°C);
  • przechowywać żywność w odpowiedniej temperaturze;
  • kupować żywność gotową od razu do spożycia w rzetelnych miejscach. Miejsca przestrzegające zasad higieny żywności posiadają certyfikat HACCP (system zapewnienia bezpieczeństwa i jakości zdrowotnej żywności), dzięki któremuprawdopodobieństwo infekcji jest znikome. Staraj się więc spożywać produkty firm, które działają według tego systemu;
  • można także spożywać wspomniane już wyżej probiotyki, by wzmocnić układ odpornościowy;
  • oprócz „przyjaznych bakterii jelitowych” możesz sięgnąć po inne składniki aktywne: owoc noni (Morinda citrifolia). Niektóre ze składników aktywnych noni: akubina, alizaryna, L-asperulozyd posiadają antybakteryjne właściwości przeciw E.coli, salmonelli i shigella;
  • właściwości antybakteryjne wykazuje także olejek z oregano i czosnek.
     

Latem należy zachować szczególną ostrożność w selekcji, przygotowaniu i przechowywaniu żywności. Niestety nawet takie środki ostrożności mogą się czasem okazać niewystarczające – dlatego w przypadku pojawienia się problemów, nie lekceważ ich i udaj się do lekarza.


W przypadku biegunki lub wymiotów, przed wizytą, uzupełnij utracone płyny i składniki mineralne, by uniknąć odwodnienia!

 

Opracowano na podstawie artykułu CVI Europe

Literatura dostępna w Dziale Rozwoju Produktu i Rejestracji

Źródło:

www.who.org

A probiotikumok alkalmazásának lehetőségei emésztőszervi betegségekben – Demeter Pál  LAM-Tudomány, Összefoglaló közlemény

A probiotikumok perspektívái, Irodalmi áttekintés – Molnár Pál, Élelmiszervizsgálati Közlemények, 51, 2005/4

Wang, Mian-Ying, West, Brett J, Jensen, C Jarakae: Morinda citrifolia (Noni): A literature review and recent advances in Noni research. Acta Pharmacol Sin 2002 Dec 23(12): 1127-1141

Antibacterial Activities of Plant Essential Oils and Their Components against Escherichia coli O157:H7 and Salmonella enterica in Apple Juice Mendel Friedman,* Philip R. Henika, Carol E. Levin, and Robert E. Mandrell Western Regional Research Center, Agricultural Research Service, U.S. Department of Agriculture, 800 Buchanan Street, Albany, California 94710 J. Agric. Food Chem., 2004, 52 (19), pp 6042–6048

Sensitivity of food pathogens to garlic (Allium sativum) M. Kumar and J.S. Berwal

Department of Animal Products Technology, CCS Haryana Agricultural University, Hisar, India

6045/01/97 : received 6 January 1997, revised 30 April 1997 and accepted 2 May 1997

Dános Béla: Farmakobotanika- gyógynövényismeret, Semmelweis Kiadó, Budapest, 2006

C S Edén and H A Hansson: Escherichia coli pili as possible mediators of attachment to human urinary tract

British Medical Journal 2001:322:1-5