Bilans wody w organizmie

 

Aby zachować homeostazę organizmu należy zadbać o właściwy bilans wody.

Niedobór wody w organizmie wynoszący 2-3% masy ciała obniża wydolność fizyczną, odwodnienie w granicach 5-8% masy ciała powoduje dalsze osłabienie wydolności fizycznej i psychicznej.

Utrata wody w ilości ok. 20% prowadzi do śmierci.

 

Woda w organizmie człowieka stanowi od 45-75%. Jej ilość zmniejsza się wraz z wiekiem.
Ciało noworodka zawiera 78% wody, dorosłego człowieka – 59-65%, zaś u osób w podeszłym wieku tylko 45%. Wartość ta zależy od ilości tkanki tłuszczowej, w której występuje 10-20% wody. U osób otyłych jest mniej wody ustrojowej. Organizm kobiet ze względu na większą zawartość tkanki tłuszczowej, zawiera mniej tego składnika.

 

Zawartość wody w organizmie powinna utrzymywać się na stałym poziomie, co oznacza, że bilans wody powinien być zerowy. Dodatni bilans wody występuje w okresie wzrostu i w czasie ciąży.

 

Ustrój otrzymuje wodę z płynami m.in. w postaci wody, herbaty, zup, soków, itp. i z pożywieniem o konsystencji stałej. Dzięki temu dorosły człowiek w ciągu doby przyjmuje ok. 1-1,5 l wody. Jej zawartość w żywności w postaci stałej jest zróżnicowana np.: tłuszcze i cukier prawie wcale nie zawierają wody, owoce i warzywa – ok. 90%, ryby i mięso - 70-80%, chleb – 37%. Z pokarmów stałych organizm może otrzymać ok. 1,2 l wody/dobę.

Ponadto w ustroju powstają znaczne ilości wody metabolicznej w wyniku procesów przemiany materii. Najwięcej wody powstaje w wyniku spalania tłuszczów – 1,07 g, następnie węglowodanów – 0,6 g, białek – 0,4 g. Łącznie wskutek przemian metabolicznych w organizmie powstaje ok. 300 g wody.

 

Wydalanie wody z organizmu odbywa się głównie przez nerki w postaci moczu – ok. 1500 ml, z wydychanym powietrzem przez płuca ok. 350 – 550 ml, przez skórę 500-600 ml, z kałem ok. 150 ml.

 

Bilans wody w organizmie (0) = woda dostarczona do ustroju (2500 l) – woda wydalona z ustroju (2500 l)

 

Należy spożywać od 2-2,5 l dobrej jakości wody/dzień.

 

Co oznacza woda dobrej jakości?
To woda dostarczająca odpowiednią ilość składników mineralnych, wykazująca właściwości alkalizujące, o właściwych parametrach fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych.

Należy dążyć, aby w organizmie była zachowana równowaga kwasowo-zasadowa, warunkuje to właściwy przebieg procesów życiowych (przemiany biochemiczne, funkcjonowanie narządów wewnętrznych).

 

Ze względu na przewagę spożycia składników posiadających właściwości kwasotwórcze, w celu przywrócenia i zachowania równowagi kwasowo-zasadowej w diecie powinny przeważać produkty zasadotwórcze, a także woda o odczynie zasadowym.

 

Woda o odczynie zasadowym:
 

 • aktywuje i równoważy naturalny system obronny organizmu;
 • wspomaga funkcje trawienne;
 • wspomaga funkcjonowanie nerek;
 • dodaje energii;
 • zmniejsza zmęczenie;
 • zmniejsza cellulit;
 • właściwe jej połączenie z codzienną dietą może wspomóc proces odchudzania.

W CaliVita® jest już dostępne urządzenie Aquarion, które umożliwia uzyskanie wody oczyszczonej, jonizowanej, natlenionej o odczynie alkalicznym.

 

Dzięki Aquarion można otrzymać wodę:
- oczyszczoną – bez zanieczyszczeń fizycznych, bakterii, wirusów, metali ciężkich, chloru;
- natlenioną – bogata w tlen;
- jonizowaną – o odczynie zasadowym lub kwaśnym (w zależności od potrzeb).

 

Jonizowana woda alkaliczna jest wspaniałym antyoksydantem. Zawiera wiele hydroksylowych jonów (OH-), które wiążą wolne rodniki w naszym organizmie.
W odróżnieniu od wody tradycyjnej zawierającej 12-18 molekuł, klastery wody jonizowanej składają się z 6 cząsteczek, dzięki czemu jest ona łatwiej dostępna dla komórek.
Posiada ujemny poziom ORP (potencjał oksydoredukcyjny - określa zdolności do oddawania i przyjmowania elektronów, czyli do wchodzenia w reakcje chemiczne powodujące utlenianie lub redukcję). Zakres poziomu jonizacji wody alkalicznej od 1-4.


CVI Polska. Literatura dostępna w Dziale Rozwoju Produktu i Rejestracji


 

Dlaczego należy pić wodę?

 

Spośród nieorganicznych substancji, wchodzących w skład żywego organizmu, woda ma najważniejsze znaczenie. Stanowi ona ok. 65-70% masy ciała dorosłego organizmu, podczas gdy u płodu -ok. 95%, zaś u dzieci ok. 74%. Z wiekiem zmniejsza się zawartość wody w organizmie.

 

Woda jest nierównomiernie rozmieszczona w różnych narządach. Najmniej tej życiodajnej cieczy znajduje się w szkliwie zębów – w sumie ok. 1%, ale są także narządy praktycznie w całości składające się z wody, jak np. soczewki oczu, zawierające jej aż 99%. Z kolei mózg składa się z 78% z wody, serce z 77%, wątroba z 84%, mięśnie z 70%.

 

Woda rozmieszczona jest w trzech głównych obszarach wodnych – w układzie krążenia, w przestrzeni międzykomórkowej oraz wewnątrzkomórkowej.

Pełni   w organizmie  szereg  ważnych funkcji:
 

 • wspomaga proces wchłaniania substancji znajdujących się w pokarmach,
 • transportuje składniki odżywcze do komórek,
 • rozpuszcza i usuwa zbędne produkty przemiany materii,
 • reguluje poziom protonów i elektronów,
 • odgrywa ważną rolę w utrzymaniu stałej temperatury ciała (parowanie, pocenie),
 • amortyzuje stawy,
 • tworzy elastyczny płaszcz ochronny dookoła ważnych narządów.

kobieta1

Z tych też powodów zarówno jakość, jak i ilość wody jest bardzo istotna. Powinniśmy pić przynajmniej 2,5 litra wody dziennie, gdyż w wyniku pocenia się tracimy jej ok. 0,5 litra dziennie (kiedy  uprawiamy sporty lub w przypadku ciepłej pogody utrata wody może się wielokrotnie zwiększyć!), z moczem wydalamy ok. 1,5 litra, z prawidłowym stolcem ok. 150 ml (w przypadku biegunki ilość ta zwiększa się znacząco!). Wydychana para wodna to kolejne 350 ml wody.

 

W sumie wydalamy 2,5 litra, dlatego też w celu utrzymania równowagi naszego organizmu, powinniśmy cały czas uzupełniać jej niedobory. Nie wspomnieliśmy jeszcze o wodzie służącej do oczyszczania organizmu, co „pochłania” kolejny litr wody. Jeśli więc nie pijesz wystarczających ilości wody, eliminacja toksyn będzie niekompletna.

 

Niestety większość ludzi piję wodę w niewystarczających ilościach. To bardzo zły i szkodliwy nawyk. Co więcej, niektórzy piją mniej wody z obawy przed nadmiernym poceniem lub częstą wizytą w toalecie.

 

Nasz organizm potrzebuje stałej podaży wody. Ludzie często popełniają błąd, pijąc wodę tylko wówczas, kiedy poczują pragnienie, podczas gdy pragnienie samo w sobie jest już „sygnałem ostrzegawczym” organizmu, by zapobiec dalszej, poważniejszej utracie wody.

 

Następnym problemem jest przyjmowanie wody w nierównych ilościach, tzn. nasz organizm nie jest w stanie gromadzić jej w większych ilościach. Wypicie naraz dużej ilości wody może spowodować szybsze wypłukiwanie soli mineralnych (sodu, potasu) z organizmu. Dlatego bardziej wskazane jest częste popijanie małych ilości wody.

 

Wypita woda „krąży” po całym organizmie. Alkaliczna woda jonizowana w zasadniczy sposób różni się od wody z kranu czy wody mineralnej, ponieważ w znacznie mniejszym stopniu obciąża organizm osmozą.

Jej wchłanianie rozpoczyna się już w ciągu pierwszej minuty od wypicia, a po 30 minutach zaczyna się oddawanie moczu. Początkowo ilości usuwanych z organizmu produktów ubocznych przemiany materii mogą być znaczne, z tego powodu możemy częściej korzystać z toalety. Jednak wkrótce funkcje organizmu „dostosują się” i wraz z oczyszczaniem, przerwy pomiędzy oddawaniem moczu staną się coraz dłuższe. Ponadto, alkaliczna woda jonizowana posiada właściwości antyoksydacyjne oraz wspaniale alkalizuje organizm, często nadmiernie obciążony zakwaszającą go żywnością i napojami.

 

Warto pamiętać, że picie alkalicznie wody jonizowanej poniżej 2 litrów dziennie nie może przynieść spodziewanych, znaczących zmian. Jak wspomnieliśmy powyżej, każdy z nas wydala ok. 2,5 litra wody dziennie (mocz, pot, para wodna, itp.), tak więc picie podobnej ilości wody nie powinno stanowić problemu dla większości osób.

 

Zagwarantujmy sobie regularną podaż wody poprzez picie czystej, jonizowanej wody, wolnej od szkodliwych substancji!

Taką wodę dostarczy nam najnowocześniejszy jonizator na świecie - AQUARION. 

 

Dr József Kohśn, Redaktor: Szabina Pal

Źródło : CaliNews maj/czerwiec 2008